طراحی سایت سئو محور

SEO-oriented website design

طراحی سایت سئو محور

 

وب سایت سازگار با سئو (یعنی مناسب موتورهای جستجو) وب سایتی است که از نظر فنی سالم، لذت بخش و متمرکز بر جستجو باشد. در اینجا نموداری توضیح داده شده است که یک وب سایت سازگار با SEO نقطه تلاقی این سه مجموعه است:
اگر می‌خواهید وب‌سایت سازگار با سئو طراحی کنید یا مطمئن شوید که سایت شما نیز چنین است، چک لیست زیر را دنبال کنید.

 

چک لیست وب سایت مناسب سئو

طراحی و عملکرد وب سایت می تواند بر رتبه بندی جستجو تأثیر بگذارد یا حتی از رتبه بندی سایت جلوگیری کند. از چک لیست زیر استفاده کنید تا مطمئن شوید وب سایتی که طراحی می کنید هم دوست گوگل و هم دوست کاربر است. وب سایت را از نظر فنی سالم کنید. ابتدا باید به موتورهای جستجو کمک کنید تا محتوای مهم وب سایت را پیدا کرده و فهرست کنند.

نکات این بخش از چک لیست معمولاً باید یک بار تنظیم شوند و فقط زمانی که نیاز به ایجاد تغییرات دارید .به عنوان مثال: به روز رسانی نقشه سایت، مجدداً مورد بازبینی قرار می گیرند.

 

 

website structure

خرید  سایت

برنامه ریزی ساختار وب سایت می تواند یک فرآیند پیچیده باشد، به خصوص اگر قصد دارید چیزی بیش از یک نمونه کار در وب سایت داشته باشید. با این حال، از منظر SEO، مواردی که واقعا مهم هستند عبارتند از:

 

عمق ساختار سایت
سعی کنید صفحات مهم خیلی دور از صفحه اصلی نباشند. بهترین است که با دو یا سه کلیک فاصله داشته باشید و چیزی بیشتر از شش کلیک نباشد. این چیزی است که وب سایت های بزرگ باید به ویژه مراقب آن باشند، زیرا صفحات بیش از حد تو در تو کمتر ممکن است دیده شوند.

 

بهینه سازی کلمات کلیدی برای صفحات مهم
صفحات نیز می توانند در موتورهای جستجو دسته بندی و رتبه بندی شوند. اگر صفحات مهم را برای کلمات کلیدی با تقاضای جستجو بهینه کنید، می توانید شانس دیده شدن آن ها را افزایش دهید.

 

پیوندهای داخلی
در میان چیزهای دیگر، پیوندهای داخلی یک عامل رتبه بندی هستند و می توانند سیگنالی را به موتورهای جستجو ارسال کنند تا صفحات خاصی را بیشتر ببیند. از آن جایی که لینک‌ها در ناوبری سایت به عنوان لینک‌های داخلی به حساب می‌آیند، صفحات مهم فقط به این دلیل که به درستی در ساختار قرار گرفته‌اند و در ناوبری سایت پیوند داده شده‌اند، می‌توانند افزایش سئو بیشتری داشته باشند.

 

کنسول جستجوی گوگل را راه اندازی کنید

کنسول جستجوی گوگل (GSC) یکی از سه ابزار رایگانی است که بدون آن نمی توانید سئو را با اطمینان انجام دهید. این یک ابزار رایگان است که برای ردیابی عملکرد جستجوی ارگانیک سایت در موتور جستجوی Google ساخته شده است (92.07٪ سهم بازار در سراسر جهان).

راه اندازی GSC برای ایجاد وب سایت مبتنی بر SEO ضروری است زیرا امکان می دهد:

• خطاهای وب سایت را پیدا کنید
• فرصت هایی برای بهبود تجربه کاربری (به عنوان مثال، سرعت صفحه) پیدا کنید.
• نقشه های سایت را ارسال کنید.
• علاوه بر این، GSC همچنین امکان می دهد کلمات کلیدی را که برای آن ها رتبه بندی می کنید، ببینید و موقعیت های رتبه بندی را بررسی کنید.

 

Bing Webmaster Tools را راه اندازی کنید

ابزارهای وب مستر بینگ مایکروسافت معادل GSC است که باید برای دریافت اطلاعات از موتور جستجوی بینگ (دومین موتور جستجوی بزرگ) استفاده کنید.

 

Ahrefs Webmaster Tools را راه اندازی کنید

• به طور خودکار وب سایت را برای بیش از 100 مشکل SEO بررسی می کند و در صورت تمایل گزارش را برای شما ایمیل می کند.
• تمام بک لینک های شناخته شده را با معیارهای مفید سئو نشان می دهد.
• تمام کلمات کلیدی شناخته شده را با معیارهای سئو مفید نشان می دهد.

 

make web planning

 

نقشه سایت ایجاد کنید

نقشه سایت فایلی است که در سرور ذخیره می شود و به موتورهای جستجو می گوید که کجا محتوای مهم وب سایت را پیدا کنند. علاوه بر این، می‌تواند اطلاعاتی درباره آن محتوا، مانند زمان اجرای ویدیو یا تاریخ انتشار یک مقاله، ارائه دهد. همه این داده ها به موتورهای جستجو کمک می کند تا سایت را به طور موثرتری تحلیل کنند.

به طور کلی، موتورهای جستجو (حداقل گوگل) به گونه ای طراحی شده اند که بدون نیاز به نقشه سایت کار کنند. لینک های داخلی و بک لینک ها تنها چیزی است که آن ها نیاز دارند. با این حال، اگر وب سایت واقعاً بزرگ است (بیش از 500 صفحه)، دارای صفحات ایزوله یا دارای بک لینک کم یا بدون لینک است، باید یک نقشه سایت ایجاد کنید و آن را ارسال کنید.

 

فایل robots.txt ایجاد کنید

به زبان ساده، فایل robots.txt یک فایل متنی است که به موتورهای جستجو می‌گوید کجا می‌توانند در سایت بروند و کجا نمی‌توانند بروند.
این در “طبیعت” موتورهای جستجو است که تقریباً در هر چیزی که به آن برخورد می کنند وارد شوند. از یک طرف، این چیز خوبی است زیرا می خواهید مردم مطالبی را که منتشر می کنید پیدا کنند. اما شرایطی وجود دارد که نمی خواهید این اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، صفحه سبد خرید یا صفحاتی که از طریق پیمایش وجهی ایجاد شده اند.

بنابراین اساساً، فقط زمانی نیاز دارید که یک فایل robots.txt ایجاد کنید که بخواهید برخی از بخش‌های وب‌سایت را برای موتورهای جستجو غیرقابل دسترس نگه دارید.
اما ممکن است بخواهید بررسی کنید که آیا یک فایل روبات موجود به طور خودکار توسط CMS یا توسعه دهنده وب سایت ایجاد شده است تا مطمئن شوید که صفحات مهم قابل بررسی هستند یا خیر.

علاوه بر این، باید گزارش پوشش را در GSC مشاهده کنید تا قوانین ناخواسته ربات را که ممکن است صفحات خاصی را مسدود کند بررسی کنید.

 

مطمئن شوید که وب سایت قابل ایندکس است

Indexability به توانایی موتور جستجو برای تجزیه و تحلیل و ذخیره یک صفحه وب در پایگاه داده خود اشاره دارد.

با وجود اینکه یک صفحه برای پیمایشگرهای وب موتورهای جستجو قابل دسترسی است، آن صفحه هنوز نمی تواند در SERP ها نمایش داده شود. این مورد در شرایط زیر اتفاق می افتد:

• مقدار noindex در متا تگ robots در فایل robots.txt
• مقدار «noindex» یا «none» در تگ x-robots در هدر پاسخ HTTP

 

اگر می‌خواهید یک صفحه رتبه‌بندی شود، مطمئن شوید که آن برچسب‌ها را ندارد. می توانید آن را در گزارش پوشش در GSC یا گزارش Indexability در حسابرسی سایت بررسی کنید.
با این حال، به خاطر داشته باشید که این برچسب ها هنوز مفید هستند. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید صفحات خاصی مانند صفحات تشکر یا نتایج جستجوی داخلی را فهرست‌بندی نکنید.

 

Website only on one domain

 

وب سایت فقط در یک دامنه قابل دسترسی باشد

باید نام دامنه متعارف را انتخاب کنید. این باعث می‌شود سایت برای کاربران و جستجوگران وب سازگار به نظر برسد و از مشکلاتی مانند ارزش ویژه پیوند جلوگیری می‌کند. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که برخی از وب‌سایت‌ها به نسخه HTTP و برخی دیگر به نسخه HTTPS پیوند می‌دهند.

با نصب AWT، به ابزار حسابرسی سایت بروید و گزارش کاوشگر صفحه را باز کنید. در داخل گزارش، این چهار نسخه از دامنه را با استفاده از فیلتر «Advanced» وارد کنید:

• http://yourdomain.com
• http://www.yourdomain.com
• https://yourdomain.com
• https://www.yourdomain.com

 

استفاده از وب سایت را لذت بخش کنید

نحوه درک کاربران از وب سایت چیزی نیست که در گوگل به طور کامل نادیده گرفته شود.

 

طراحی سایت ریسپانسیو 

گوگل ابتدا از ایندکس کردن موبایل استفاده می کند. این بدان معناست که محتوا را بر اساس نسخه های موبایلی صفحات وب، ایندکس و رتبه بندی می کند. در نتیجه، همانطور که گوگل در اسناد خود آورده است، داشتن یک وب سایت بهینه شده برای دستگاه های تلفن همراه “به شدت توصیه می شود”. می‌توانید با استفاده از ابزار آزمایشی آن، بررسی کنید وب‌سایت از نظر گوگل برای موبایل سازگاری داشته باشد یا از گزارش قابلیت استفاده از موبایل در GSC استفاده کنید.

 

مطمئن شوید که سایت سریع بارگذاری می شود

سرعت بارگذاری یک عامل رتبه‌بندی و اساس Core Web Vitals است که معیارهای عملکردی هستند و برای اندازه‌گیری تجربه کاربر استفاده می‌شوند.
گوگل همچنان مرتبط ترین محتوا را در پایگاه داده خود تبلیغ می کند. اما وقتی همه چیز مشابه یا برابر باشد، گوگل ممکن است صفحه سریعتر را بالاتر رتبه بندی کند.

 

مطمئن شوید که از HTTPS استفاده می کنید

همانطور که گوگل می خواهد صفحات مفیدی را ارائه دهد، می خواهد صفحات ایمن نیز ارائه دهد HTTPS .مخفف Hypertext Transfer Protocol Secure، یعنی نسخه امن HTTP است.
این مرحله کاملاً ساده است. فقط باید یک گواهی SSL بگیرید و آن را به سایت اضافه کنید. ساده ترین راه این است که از ارائه دهنده هاست خود یک گواهی دریافت کنید.

 

Creating annoying pop-ups

 

از ایجاد پاپ آپ مزاحم خودداری کنید

برای گوگل، صفحه‌ای بدون پنجره‌های پاپ‌آپ مزاحم یک سایت قابل استفاده است و مخالفت با آن سخت است.
هرچند استثناهایی برای این قاعده وجود دارد:

• پیام‌هایی که خارج از تعهد قانونی نمایش داده می‌شوند (به عنوان مثال، رضایت کوکی‌ها).
• گفتگوهای ورود برای صفحات بدون دسترسی عمومی (به عنوان مثال، محتوای صفحه پرداخت).
• بنرهایی که از فضای مناسبی برای صفحه نمایش استفاده می کنند.

 

وب سایت را بر جستجو متمرکز کنید

محتوا را با در نظر گرفتن جستجوگران و لینک دهنده ها بسازید. امتیازهای زیر باید برای هر محتوای جدیدی که می خواهید رتبه بندی کنید تنظیم شود.

 

کلمه کلیدی مناسب انتخاب کنید

اگر می خواهید از موتورهای جستجو ترافیک دریافت کنید، باید در مورد چیزی که مردم جستجو می کنند محتوا ایجاد کنید. بهترین راه برای انجام این کار این است که محتوا را با یک کلمه کلیدی خوب بهینه کنید و با این کار به سئو سایت کمک کنید. 

 

سئو سایت

مزایای کلمه کلیدی خوب برای سئو

پتانسیل ترافیک جستجو
به طور کلی، هر چه بیشتر مردم به دنبال چیزی آنلاین باشند، ترافیک بیشتری را آن کلمات کلیدی می توانند ایجاد کنند. اما این یک قانون نیست و ممکن است از کلمه کلیدی به کلمه کلیدی دیگر متفاوت باشد. بهتر است پتانسیل ترافیک برای کلمات کلیدی مورد نظر خود را نیز بررسی کنید.

 

هدف جستجو
افراد از موتورهای جستجو برای یادگیری چیزی، خرید چیزی یا یافتن یک سایت خاص استفاده می کنند. این هدف جستجوی آن هاست. هنگام انتخاب کلمه کلیدی، باید مطمئن شوید که محتوای شما با آنچه مردم می خواهند در نتایج جستجو ببینند مطابقت دارد.

 

پتانسیل تجاری  سئو
یک کلمه کلیدی ممکن است ترافیک ایجاد کند. اما آیا کسب و کار جدیدی نیز برای شما به ارمغان خواهد آورد؟ موضوعات بسیار مرتبط با آن چه ارائه می کنید اولویت بندی کنید تا بتوانید به طور طبیعی محصولات یا خدمات خود را معرفی کنید.

 

رتبه‌بندی خیلی سخت نیست
سریع‌ترین راه برای برآورد آن استفاده از معیاری مانند دشواری کلمه کلیدی است. اما ممکن است لازم باشد عوامل دیگری را نیز در نظر بگیرید.

 

Interesting and useful content

 

محتوای جالب و مفید ایجاد کنید

گوگل اعتراف می کند که قوی ترین عامل رتبه بندی، محتوا است. یعنی مفید بودن محتوا و توانایی آن در جلب علاقه خوانندگان.
بنابراین در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند کمک کند محتوای خود را جالب و مفید کنید.
اطمینان حاصل کنید که محتوا:
• خواندنش آسان داشته باشد.
• به وضوح سازماندهی شده باشد.
• جدید بوده و کپی برداری نباشد.
• منحصر بفرد باشد.
• مطابق با دستورالعمل های E-A-Tباشد.
• تمرکز بر ارائه اطلاعات ضروری برای حل مشکل جستجوگر باشد.

 

تمام موارد فوق به طراحی محتوا برای جستجوگران اشاره دارد. اما «لینکرها» نیز وجود دارند، به عنوان مثال، افرادی که نه تنها محتوای شما را می خوانند، بلکه پیوندی به آن را در وب سایت خود قرار می دهند.

لینک های وب سایت های خارجی (بک لینک) یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل هستند. به طور کلی بک لینک بیشتر یعنی: دامنه های منحصر به فرد = رتبه بالاتر = ترافیک بیشتر و سئو سایت بهتر. 

 

محتوا را ارزشمند کنید زیرا می توانید شانس خود را برای کسب درآمد یا ایجاد لینک افزایش دهید. این به معنای گنجاندن چیزی به قدری ارزشمند و جالب است که وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران بخواهند به آن پیوند دهند.
اگر می‌خواهید به یک منبع خوب پیوند دهید، مثلاً، کلمات کلیدی بلند، قطعاً چیزی است که شامل یک تصویر گرافیکی است و چیستی آن ها را توضیح می‌دهد.
همچنین می توانید محتوا را فقط برای لینک دهنده ها ایجاد کنید. اگر حجم جستجوی کمتری داشته باشد، تا زمانی که برای مخاطب هدف جذاب باشد، اشکالی ندارد.

 

برچسب های عنوان و توضیحات را بهینه کنید

دو دلیل وجود دارد که چرا باید تگ‌های عنوان را بهینه کنید:
آن ها یک فاکتور رتبه‌بندی هستند (یک فاکتور کوچک) و مردم آن‌ها را در SERP می‌بینند. پس باید:

• عنوان را چشم نواز و دقیق کنید.
• کلمه کلیدی مورد نظر را در عنوان وارد کنید.
• آن ها را در 60 کاراکتر قرار دهید.
یک دلیل برای بهینه سازی برچسب های توضیحات وجود دارد این که مردم آن ها را در SERP می بینند. در اینجا چند روش خوب برای ترغیب جستجوگران به کلیک کردن آورده شده است.

 

• توضیحات را قانع کننده کنید. به خوانندگان اطمینان دهید که این همان محتوایی است که آن ها در طول این مدت به دنباش بودند.
• اطمینان حاصل کنید که توضیحات بیشتر از 920 پیکسل نباشد را امتحان کنید.
• توضیحات را با عنوان صفحه مرتبط نگه دارید و بالعکس.
• برای هر صفحه از توضیحات منحصر به فرد استفاده کنید.

 

Schema markup

 

نشانه گذاری طرح واره را اضافه کنید

نشانه گذاری طرح واره کدی است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای شما را درک کنند و آن را بهتر در نتایج جستجو نشان دهند.
انواع مختلفی از طرح واره برای مناسبت های مختلف وجود دارد: بررسی ها، پرسش های متداول، شخص، مکان، سازمان و بسیاری موارد دیگر. همه آن ها به گوگل کمک می کنند تا نتایج غنی را در SERP ها برای صفحات شما نشان دهد و به طور بالقوه کلیک های بیشتری به ارمغان بیاورد.

 

از URL های کوتاه و توصیفی استفاده کنید

URL مناسب سئو سایت اساسا یک URL کاربرپسند است. بنابراین هنگام بهینه سازی URL ها ، باید این کار را با در نظر گرفتن علایق کاربر انجام دهید. به این ترتیب با یک تیر دو نشان خواهید زد.

در اینجا یک مثال آمده است:

https://ahrefs.com/blog/seo-friendly-website

این URL از HTTPS استفاده می کند، ساختار بیش از حد تودرتو ندارد و به وضوح نشان می دهد که صفحه در مورد چه چیزی است. بنابراین وقتی کاربران این URL را در SERP ها می بینند، می دانند که صفحه در واقع در مورد چیزی است که به دنبال آن هستند. وقتی روی آن کلیک می کنند، URL نشان می دهد که در کجای ساختار سایت قرار دارند.

 

پیوند به منابع مربوطه

تنها با افزودن پیوندهای خروجی به محتوای خود در رتبه بندی پیشرفت نخواهید کرد احتمالاً آن ها تنها عامل رتبه بندی نیستند. اما همچنان ممکن است بخواهید پیوندهای خروجی را برای ذکر منابع خود اضافه کنید و به مطالب مفید در مورد موضوع پیوند دهید.

پیوند دادن به وب سایت های دیگر یک راه عالی برای ارائه ارزش به کاربران است. اغلب، پیوندها به کاربران کمک می کنند تا اطلاعات بیشتری کسب کنند، منابع را بررسی کنند و درک بهتری از ارتباط محتوای شما با سؤالاتی که دارند، داشته باشند.

بنابراین گنجاندن پیوندهای خارجی مرتبط، بهترین روش هنگام ایجاد محتوای خوب است. اما علاوه بر آن، ذکر منابع کمک می‌کند تا محتوا را با دستورالعمل‌های کیفیت جستجوی E-A-T، که مخصوصاً برای موضوعات بهداشت، امور مالی، ایمنی و غیره مهم هستند، هماهنگ کنید.

 

تصاویر را بهینه کنید

به طور خلاصه، بهینه سازی تصاویر برای سئو به این معنی است که باید سه کار را انجام دهید:

• می توانید از افزونه ای مانند بهینه ساز انبوه تصویر مانند Kraken استفاده کنید.
• از نام‌های فایل تصویری توصیفی استفاده کنید
• Google می‌تواند نام فایل‌های تصویری را بخواند تا بفهمد در مورد چیست.
• از متن های جایگزین توصیفی استفاده کنید

متن های جایگزین چند هدف را دنبال می کنند. با این حال آن ها اغلب نادیده گرفته می شوند. آن ها نه تنها به کاربران، بلکه به گوگل کمک می کنند تا زمینه صفحه را درک کند و در رتبه بندی تصاویر گوگل موثر باشند. و این برای سئو سایت خیلی موثر است. 

 

Internal links

 

لینک های داخلی اضافه کنید

به عنوان آخرین مورد، پیوندهای داخلی را فراموش نکنید، یعنی پیوندهایی از صفحه دیگری در همان وب سایت.

لینک های داخلی یک عامل رتبه بندی هستند. آن ها واقعا مهم هستند. گوگل از پیوندهای داخلی برای موارد زیر استفاده می کند:

• صفحات جدید را کشف کنید.
• پیوندهای داخلی مسیر جستجو برای صفحات هدف فراهم می کنند.
• ارزش پیوند را بین صفحات منتقل می کند.
• پیوند داخلی می تواند صفحات دیگر را در وب سایت تقویت کند.
• کمک می کند بفهمید یک صفحه درباره چیست. درک محتوای صفحات به گوگل کمک می کند تا آن ها را رتبه بندی کند. متن پیوند داخلی نیز مهم است.
بنابراین مطمئن شوید که محتوای مرتبط را در وب سایت، به هم پیوند دهید و به خاطر داشته باشید که می توانید از پیوندها برای تقویت صفحات دیگر استفاده کنید.

 

سخن آخر

در مجموع، سئو، کار بسیار زیادی است. متأسفانه هیچ راهی برای دور زدن آن وجود ندارد. اما اگر ابزار مناسبی داشته باشید، می توانید کار خود را آسان تر کنید.
مطمئن شوید که ابزارهای ممیزی سئو سایت را برای نظارت خودکار سلامت SEO (در میان سایر موارد) تنظیم کرده اید. همان طور که محتوای بیشتری را به سایت اضافه می کنید، ممکن است با مشکلات سئو مانند لینک های شکسته، تصاویر شکسته یا مشکلات متعارف سازی مواجه شوید. یک ابزار حسابرسی آن ها را پیدا می کند.

 

کاری از تیم رسانه سامان ادز

برای دیدن  سفارش سئو  سامان ادز کلیک کنید.

هزینه های طراحی و خرید سایت
لزوم مدیریت تبلیغات برای کسب و کار شما
جذاب ‌تر کردن محصولات با تیزر
شرکت تبلیغاتی و خدمات آن
استفاده از عکاسی صنعتی برای تبلیغات شرکت
عکاسی تبلیغاتی و لزوم آن برای هر کسب و کاری
تیزرهای با کیفیت راهکارهای جذب مخاطبان
ویژگی های ضروری برای یک فروشگاه اینترنتی موفق
ساخت  تیزر و مزایای آن  برای کسب و کار
previous arrow
next arrow
Shadow
فهرست